Martyna Wojciechowska

Dziennikarka i podróżniczka, z wykształcenia ekonomistka, która podejmuje coraz to nowe wyzwania. Redaktor naczelna magazynów „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”. Zafascynowana motoryzacją. Jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła Rajd Paryż-Dakar 2002. 
12 lat prowadziła program Automaniak w telewizji TVN. Zamiłowanie do motoryzacji dzieli z innymi pasjami: nurkowaniem, strzelectwem sportowym (klub Legia Warszawa) i przede wszystkim podróżami. Zrealizowała dwa autorskie programy podróżnicze: „Misja Martyna” (TVN), z którym dwukrotnie okrążyła kulę ziemską oraz „Kobieta na krańcu świata” (TVN). Jako trzecia i najmłodsza Polka zdobyła w 2006 roku najwyższą górę świata Mount Everest. Na swoim koncie ma siedem najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach, czyli tzw. Koronę Ziemi. Swoimi pasjami skutecznie zaraża innych, m.in. poprzez działalność biura podróży Martyna Adventure, które zajmuje się organizacją wyjazdów przygodowych i incentive. 
Od dziesięciu lat ma własną agencję Martyna Studio, w ramach której organizuje wszystkie wyprawy oraz spotkania motywacyjne czy konferencje. Wykształcenie menedżerskie: Ukończyła Wyższą Szkołę Zarządzania / The Polish Open University na Wydziale Zarządzana ze specjalizacją Marketing i zarządzanie zasobami ludzkimi.
W 2005 uzyskała dyplom Master of Business and Administration z wyróżnieniem. 

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE: Doświadczenie menedżerskie od 1994 roku. Właścicielka dwóch własnych firm Martyna Studio i Martyna Adventure.   
* W wieku 20 lat rozpoczęła pracę zawodową i przez kolejnych pięć lat pracowała na stanowiskach menedżerskich, odpowiadając za strategie marketingowe i PR dla klientów.
 * W 1998 roku otworzyła własną agencję eventową Martyna Studio, która zajęła się organizacją wszystkich projektów sponsorskich Martyny.
 * W 2003 roku powołała do życia nową markę Martyna Adventure, pod szyldem której organizowane są wyprawy przygodowe dla klientów indywidualnych i wyjazdy typu incentive dla klientów korporacyjnych. Firma Martyna Adventure odpowiadała m.in. za organizację i obsługę medialną wyprawy na najwyższą górę świata Falvit® Everest Expedition 2006. Praca w telewizji od 1997 roku. Brała udział w ponad 800 materiałach telewizyjnych w latach 1997 – 2007. * W 1997 roku poprowadziła swój pierwszy program telewizyjny o motocyklach „Jednym śladem” w telewizji kablowej ATV.
    * W 1998 roku rozpoczęła pracę w Telewizji TVN, tworząc autorski program motoryzacyjny „Automaniak”, z którym związana jest do dzisiaj.
    * W 2001 roku Martyna Wojciechowska poprowadziła reality show „Big Brother”. Wystąpiła w trzech edycjach tego programu, który przyniósł jej ogromną popularność.
    * Od 2004 współtworzyła pierwszy w Polsce kanał motoryzacyjny TVN TURBO, piastując stanowisko jego szefa programowego.
    * W latach 2003-2005 realizowała autorski program podróżniczy „Misja Martyna” w TVN. Prowadziła teleturniej „Dzieciaki z klasą”.
    * W połowie 2007 roku dostała kolejną propozycję, tym razem poprowadzenia na żywo programu „Studio Złote Tarasy” w TVN.
    * W 2009 roku zrealizowała cykl podróżniczy „Kobieta na krańcu świata”, dla telewizji TVN.                                                                                                                           

Doświadczenie dziennikarskie od 1997 roku. Autorka ponad 250 publikacji prasowych (wywiady, artykuły, felietony). * Od 1997 roku Martyna na stałe pracuje jako dziennikarz.
    * W latach dziewięćdziesiątych pisała artykuły do miesięcznika „Świat Motocykli” i „Atuto Moto”.
    * Od 2000 przez cztery lata tworzyła autorską kolumną motoryzacyjną AUTOSALON w magazynie „Playboy”.
    * Pod koniec 2006 roku wydawca National Geographic Polska zaproponował jej stanowisko redaktor naczelnej jednego z najbardziej prestiżowych magazynów na świecie. Martyna rozpoczęła pracę w redakcji, nie rezygnując z obecności w telewizji. Odpowiada za trzy tytuły, „National Geographic Polska”, „National Geographic Traveler” oraz Kaleidoscope. ASJE I ZAINTERESOWANIA
Równolegle do pracy zawodowej Martyna konsekwentnie realizowała własne projekty. Spełniając marzenia, stawiała sobie coraz to nowe wyzwania. Jednocześnie kształtował się jej wizerunek jako osoby podejmującej się trudnych, często ekstremalnych zadań, konsekwentnej w dążeniu do wyznaczonego celu.
 
Rajdy samochodowe
Od dziecka Martyna była zafascynowana motoryzacją. W wieku siedemnastu lat zrobiła Międzynarodową Sportową Licencję Rajdową i Wyścigową na motocykle oraz samochody.
Od 1992 uczestniczyła w rajdach na terenie Polski i za granicą. Zasłynęła jako pierwsza Polka z Europy Środkowo-Wschodniej, której udało się ukończyć rajd Arras-Madrid-Dakar 2002 (44. miejsce w klasyfikacji generalnej).
W kolejnym roku wystartowała w rajdzie Transsyberia, w którym zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.
 
Nurkowanie
Po praz pierwszy zanurkowała w Czarnej Hańczy w 2001 roku. Dwa lata później zrobiła stopień Divemaster PADI, a w 2005 stała się licencjonowanym nurkiem technicznym Normoxic Trimix Diver organizacji IANDT. Jej rekord w nurkowaniu głębokim wynosi 80 m p.p.m.
Wspinaczka
To właśnie góry stały się jej prawdziwą pasją. Martyna zrealizowała projekt Korona Ziemi, którego celem było zdobycie wszystkich najwyższych szczytów siedmiu kontynentów. Kilimandżaro (2003), Aconcagua (2006), Mount Everest (2006), Mount McKinley (2007), Elbrus (2007), Mount Vinson (2009) oraz Piramida Carstensz (2010). Na Evereście Martyna stanęła jako trzecia i najmłodsza Polska w historii. Po realizacji tej wyprawy napisała książkę zatytułowaną „Przesunąć horyzont”, stanowiącą sumę jej górskich doświadczeń oraz opowiadającą historię walki człowieka z naturą, samym sobą i przeciwnościami losu. Pomysł wejścia na Everest zrodził się podczas rehabilitacji po wypadku samochodowym, w którym Martyna złamała kręgosłup. W poszukiwaniu motywacji do życia i dalszej rehabilitacji wyznaczyła sobie cel – zdobyć najwyższy szczyt świata. Z wyprawy na Everest powstał film autorstwa Darka Załuskiego oraz album ze zdjęciami „Misja Everest”. Książka „Przesunąć horyzont” sprzedała się w nakładzie 30 tys. egz. W chwili obecnej trwają już prace nad kolejną książką, która poświęcona będzie projektowi Korona Ziemi.

 NAGRODY
 
    * TELEKAMERY 2002 nominacja w kategorii Sukces Roku
    * DEMES 2005 i 2007 w kategorii Sportowy VIP
    * MISJA ZDROWIA ZEPTER 2006 w kategorii Osoba publiczna
    * TRAVELERY 2006 nagroda „National Geographic Polska” nominacja w kategorii Wyczyn Roku
    * RÓŻE GALI 2006 nominacja
    * KOBIETA ROKU 2006 nominacja „Wysokie Obcasy - Gazeta Wyborcza”
    * MEDAL POLSKIEJ AKADEMII SUKCESU 2006 Polskiego Klubu Biznesu
    * RÓŻE GALI 2009 – Piękna w Sieci
    * KOBIETA ROKU 2009 Magazynu „Twój Styl”
 
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA
Martyna od lat angażuje się we wszelkiego rodzaju akcje charytatywne, szczególnie wspiera organizacje i instytucje niosące pomoc dzieciom chorym na raka.
Stale współpracuje m.in. z:

    * Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
    * Szpitalem na Litewskiej w Warszawie
    * Fundacją TVN
    * Fundacją Iskierka z Katowic