Po pierwszym sukcesie polskich himalaistów przyszły kolejne, zaś takie nazwiska jak Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Wojciech Kurtyka, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy były na ustach wszystkich. Na 10 spośród 14 ośmiotysięczników Polacy zimą wspięli się jako pierwsi, zyskując na świecie miano „lodowych wojowników”.

W czasie, gdy w kolejkach stało się w zasadzie po wszystko, gdy paszport był luksusem nie dla wszystkich, gdy każdy zmagał się z „everestami” codzienności, wyczyn polskich himalaistów jawił się niczym lądowanie na Księżycu. Na pozwolenie w sezonach wiosennym czy jesiennym czekało się wówczas nawet 10 lat. Na zimowe pozwolenie nie czekało się w ogóle, bo nikt o takie nie zabiegał. Nepalskie ministerstwo turystyki nie miało nawet regulacji dotyczących sezonu zimowego.

W 40 rocznicę zdobycia Mount Everestu przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego, redakcja Polskiego wydania National Geographic stworzyła materiał, w którym zawarta jest historia polskiego himalaizmu, zdobyte szczyty, nowe, wytyczone przez Polaków szlaki, archiwalne zdjęcia a także wspomnienia uczestników wypraw. W tym wydaniu National Geographic przypominamy historie lodowych wojowników – ludzi zakochanych w górach, adrenalinie, przygodzie, pełnych życia i żyjących z pasja. – komentuje Redaktor Naczelna magazynu Agnieszka Franus. Dla uczczenia tej rocznicy cały luty, od Bałtyku po góry, będzie wielkim festiwalem 40-lecia, na który złożą się m.in. bieg na 8848m Everest Warszawskipowiązany ze spotkaniami z udziałem Cichego i Wielickiego, projekcje filmów sprzed 40 lat, jak również najnowszego „Everest dla każdego”, Główne uroczystości odbędą się w Warszawie w Centrum Olimpijskim, gdzie 14 lutego o godzinie 19 – odbędzie się spotkanie z uczestnikami wyprawy z 1980 roku oraz projekcja filmu „Gdyby to nie był Everest”

Obchody tego ważnego wydarzenia będziemy kontynuować podczas cyklu spotkań w ramach Festiwalu Podróżników organizowanego przez redakcję Polskiej edycji magazynu National Geographic Traveler. W dniach 21-22 marca w Łodzi zaproszono do udziału w prelekcjach m.in. Andrzeja Bargiela, Mateusza Waligóre i Krzysztofa Wieleckiego. Filmowa Łódź będzie również pierwszym miastem, w którym rozpoczniemy cykl spotkań z ekipą producentów filmu Broad Peak, którzy opowiedzą o przygotowaniach i trudnościach jakie napotkali podczas kręcenia zdjęć na ośmiotysięczniku a także po raz pierwszy zaprezentują zwiastun tej produkcji. Premiera filmu przewidziana jest na styczeń 2021 roku. Podczas kolejnych edycji festiwalu w Kartuzach i Zielonej Górze będziemy kontynuować promocję wspinaczki wysokogórskiej.